İçeriğe geç

İtalyanca Öğrenirken Yararlandığım Siteler

100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN kapsamında İtalyanca öğrenen Gizem Gökçe, aynı zamanda, benim her fırsatta yabancı diller üzerine yazmaya teşvik ettiğim bir dilbilimci.

Rusça kitap çevirmeni Gizem, İtalyanca yolculuğunda bana ilk günden itibaren hiç kuşkuya düşmeden güvendi.

Şu aşamada şunu yapabilirsin, dediğim zaman egosuna veya korkularına yenilmedi, Semih, yapılır, diyorsa deneyeyim, dedi ve yaptı.

Tavsiyelerimi birebire uyguladı ve 100 GÜNLÜK İtalyanca yolculuğunda kelimenin tam anlamıyla baş döndüren bir başarı yakaladı.

Ne kastettiğimi daha iyi anlayabilmeniz için Gizem’in, sıfırdan İtalyanca öğrenmeye başladığının 19. ve 30. günlerinde yaptığı yetkin çevirilere göz atmanızı istiyorum:

Gizem Gökçe’nin İtalyanca Öğrenmeye Başladığının 19. Gününde Yaptığı Çeviri

Gizem Gökçe’nin İtalyanca Öğrenmeye Başladığının 30. Gününde Yaptığı Çeviri

Gizem, aşağıda paylaştığım yazısında harika bir iş yapıyor ve 100 GÜNLÜK İtalyanca yolculuğunun sonuna yaklaştığı günlerde, İtalyanca öğrenirken en çok faydalandığı siteleri bizimle paylaşıyor.

Dil öğrenirken faydalanabileceğimiz kaynakların yer aldığı bir başka önemli birikim de, yalnızca 100 GÜNCÜLERİN yer aldığı 100 GÜNDE BİR DİL ÖĞREN Facebook grubumuzda oluştu. Bu gruptaki bir gönderinin altında her 100 GÜNCÜ, öğrendiği dile dair keşfettiği faydalı kaynakları paylaştı. Gizem’in bu yazısında “Semih Uçar’ın tavsiyesi” olarak andığı kaynaklar da, işte, Facebook grubumuzdaki sözünü ettiğim gönderinin altında paylaştığımız kaynaklardan birkaçı.

Gizem’e, hem büyüleyici İtalyanca yolculuğuyla hepimize ilham verdiği hem de bizim için bu önemli kaynakları bir araya getirdiği için çok teşekkür ediyor, sözü kendisine bırakıyorum.

Yazar: Gizem Gökçe

Bugün 100 GÜNDE İtalyanca öğrenmeye başlamamın tam 92. günü. Bu süreci benim için daha keyifli ve renkli hale getiren, en sık kullandığım siteler:

Anki: 100 gün’cüler olarak her gün öğrendiğimiz kelimeleri ve Türkçe karşılıklarını kelime kartlarımıza yazıyoruz ve tekrar etmek için sürekli yanımızda taşıyoruz. Bir spaced repetition (öğrenilen bilginin belli aralıklarla tekrarını esas alan) yazılımı olan Anki ile günde kaç kelime öğreneceğinizi belirleyebilir, kelime kartlarınızı hazırlayabilirsiniz. LaTeX desteği sağlayan Anki ile kartlarınızda resimler, ses dosyaları ve videolar da kullanabilirsiniz. Ayrıca hazır kartlardan da yararlanabilirsiniz.

Language Guide: Semih Uçar’ın tavsiye ettiği bu sitede, 18 dil arasından öğrenmek istediğinizi seçip çeşitli kategorilere ayrılmış kelimeleri resimlerin üzerine tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Coffee Break Languages: Kısa molalarınızı dinleme çalışması yaparak değerlendirebilirsiniz.

HiNative: İlgilendiğiniz dili anadili seviyesinde bilen kişilere o dil ve kültürle ilgili sorular sorabileceğiniz harika bir site. Kendi yazdığınız cümlelerin doğru olup olmadığını bu sitede sorarak öğrenebilirsiniz.

Live Lingua: E-kitaplar ve ses dosyaları bulabileceğiniz güzel bir site. Skype dersleri de alabilirsiniz.

Duolingo: Türkçe bilenler için şimdilik sadece İngilizce, Almanca, Rusça ve Fransızca öğrenme imkânı verse de İngilizce biliyorsanız Klingon dili de dahil olmak üzere birçok dil seçeneği sunuyor. Üye olup öğrenmek istediğiniz dili seçtikten sonra karşınıza kategorilerden oluşan bir dil ağacı çıkıyor. Bu kategoriler içinde gramere ilişkin “hap bilgiler” ve alıştırmalar yer alıyor. Alıştırmaları tamamladıkça puan ve “lingot” kazanıyorsunuz. Her gün en az kaç puan kazanmak istediğinizi seçebilirsiniz. Önemli olan, zinciri kırmamak.

Memrise: 200’ün üstünde dil kombinasyonunun yanı sıra sanat, bilim, tarih, coğrafya gibi alanlarda da kullanabileceğiniz Memrise ile, öğrendiğiniz sözcükler için bulduğunuz çağrışımları not alabilirsiniz. Tıpkı Anki gibi planlı hatırlatıcılarla ve çeşitli alıştırmalarla öğrendiklerinizi pekiştirmenize yardımcı olan bu uygulamayı sınırlı olarak ücretsiz kullanabilir veya makul bir ücret karşılığında daha çeşitli alıştırmaları da kapsayan pro versiyonunu edinebilirsiniz.

Readlang: Bu site, seviyenize göre metinler sunuyor, okuduğunuz metinde üstüne tıkladığınız her kelimeyi çeviriyor, ayrıca bu kelimeyi kelime listenize ekliyor. Kelime kartları da oluşturabildiğimiz bu site, yine Semih Uçar’ın tavsiyesi.

Tarih:100 GÜN100 günde bir dil öğrenİtalyancaKonuk YazarYabancı Dillerim

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: