İçeriğe geç

YDS’ye Hazırlananlara Tavsiyeler

Yazar: Ali Hasar

YDS’de yüksek skor alan arkadaşlarımızın bunlara ihtiyacı olmayabilir, ancak ben daha çok dilim döndüğünce YDS’de 70 ya da 80 barajını geçmek isteyenlere yönelik bir harita ortaya koymak istiyorum. Bu sebeple, öncelikle YDS’de bilirkişi olmadığımı bilmenizi, bu yazının yararlı olmasını dilerim.

YDS’ye karşı nasıl bir tavırla hareket edebiliriz?

Bilindiği üzere, YDS’de çoklu soru tiplerinden çeşitli sorular gelmektedir. YDS için ilk olarak güdülenmemizi yüksek tutmamız ve sınavın ciddiyetini, ehemmiyetini aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Bu sınav, Fransızca bilgimizle çeşitli sorular karşısında tavrımızı ölçmektedir. YDS’ye ne kadar düşük bir güdülenmeye girersek başarı oranımız o denli bundan etkilenebilir.

YDS, ciddiye alınması gereken bir sınavdır ve aşamadığımız puan barajlarından ötürü pes etmemeli, özgüvenimizi olumlu yönden desteklemeye çalışmalıyız.

Çeşitli soru tiplerinde nasıl bir mantık örüntüsüyle sorular sorulduğunu incelememiz ve bu hususta anlamlı çalışmalar yapmamız işimizi rahatlatacaktır.

Bir soru tipinin künhüne varmadan istersek yüzlerce soru çözelim. Çeşitli bölümdeki sorular karşısındaki kaygı eşiğimiz ne kadar yüksekse o sorularda o kadar rahatsız oluruz.

YDS’ye günde belirli bir saatte ve düzenli olarak çalışmamız, YDS’ye kısa bir süre kala yoğun çalışmamızdan daha faydalı olacaktır.

Belleğimize uzun sürede attığımız bilgiler ile kısa sürede attığımız bilgiler arasında bir uçurum vardır ve genelde fırtına burada kopmaktadır. Kısa süreli bellekteki bilgiler, Uzun süreli bellekteki bilgiler kadar güçlü olmayabilir.

Fransızca YDS’de 80 alan ile 90 alan arasında nasıl bir fark vardır?

10 puanlık fark, hatırı sayılır bir farktır. 90 alan bir kişinin Fransızcası genişlemiştir ve sorulardaki tuzaklara kolay kolay yakalanmaz. Çünkü Fransızca bilgisi, verilen şıklar arasındaki çeldiricilerin neden olmayacağına da hakimdir. Fransızcasıyla haşır neşir olur ve her sahada bunu kullanmaya gayret eder. Gördüğü her şeyi not eder belleğine ve ona gerekli olacak her şeyi kapmaya çalışır. Bu banttaki arkadaşların Fransızcaları kuvvetlidir. Hataları genelde dikkat kaybından neşet eder ve basit düzeydeki bir bilgiyi unutmalarından çeldiricilere kapılabilirler.

80 alan bir kişiyse, belirli bir seviyede vokablere ve sorulara hakim olsa da bu alanda çok pratik etmemesinden, Fransızcasını derinleştirmeyi bilememesinden, Fransızca bilgisini genişletme gayretini yanlış konumlandırmasından ötürü çeldiricilere yakalanır.

Vokabler Bilgisi, Okuduğunu Anlama ve Yorumlama YDS için belirli bir seviyede vokabler bilgimiz olması gerekmektedir.

Bir kelimeyi ya da adverbe’i, bağlaçları ezberlememiz her zaman yeterli olmayabilir, bunları cümle/metin üzerinde de görmemiz gerekir.

Çünkü öğrendiğimiz her kelimeyi, karşılaştığımız bir tekste ya da görsel/işitsel bir materyalde iyice pekiştiririz ve bilgimiz sağlamlaşır.

YDS çalışmalarımıza ekleyeceğimiz günlük kültür, bilim vb. okumaları, videolar Fransızcamıza katkı sağlar ve bilincimiz gördüğü her şeyi kaydeder. Bu bilgileri suyun üzerine çıkarmaksa bizim gayretimizle doğru orantılıdır. Gayretimiz azalırsa bir süre sonra bu bilgiler silinmeye başlayacaktır zira.

Çalışmalarımızı zorla değil, bile isteye, gönülden yapmalıyız. Kendimizi işlerimize ne kadar adapte edersek, dikkat eşiğimiz yukarı doğru bir ivme kazanır. Bir süre sonra entelektüel bir memnunluğa ulaşırız.

YDS’deki bazı bölümlerdeki sorular (Anlamca en yakın cümleyi bulma, Paragrafta boşluğa gelecek cümleyi tamamlama, Cümle tamamlama gibi) vokabler bilgimizi sınar, synonyme ve antonyme bilgimizi ister.

Kendimizi ne kadar Fransızca okumalara alıştırırsak okuma ve anlama eşiğimiz o derece bir hız kazanır. Bilincimiz bu duruma yabancı kalmaz ve dolayısıyla sınavda kaygı eşiğimiz neredeyse hiç gün yüzüne çıkmaz.

Zaman Kullanımı ve Denetimi

YDS, 180 dakikadır ama bazen bu süre 80 soruyu çözmeye yetmez. Çünkü yanlış bir yol izliyoruzdur. YDS’de önemli olan bütün sorulara kavuşmaktır ve her soru aynı puanı getirir.

Dakikalarca oyalandığımız bir soru üzerinde sebepsizce inatlaşır ve doğruyu bulmak için ısrarla bu soru üzerinde dururuz. Halbuki oyalandığımız bu sürede belki 2-3 soru daha çözebiliriz. Hızlı hızlı soruları geçmek de doğru değildir, bu zamana kadar evimizde nasıl soru çözdüysek o yol ile gidebiliriz.

Daha önce yapmadığımız bir şeyi sınavda denemeye kalkmak aleyhimize sonuçlanabilir. Buna dikkat etmek gerekir özellikle.

Dikkat Eksikliği, Kaygı Eşiği ve Heyecan

YDS’de heyecanlanmamız çok doğaldır. Artık sınav günü gelmiştir. Hiçbir şey bilmediğimizi düşünürüz sınav tarihine doğru. Bunlar zihnimizin bize oynadığı oyunlardır ve çok kapılmamak gerekir. Sınava girdiğimizde ve sorularla karşılaştığımızda o zamana değin öğrendiğimiz bilgiler bir bir düşer önümüze. Kendimize bile şaşırabiliriz, zihnimiz muhteşem bir yaratılışa sahiptir. Soruları gördüğümüzde bilgiler su yüzüne çıkar.

Sınavda belirli aralıklarla kısa süreli nefes egzersizleri ve dikkatimizi toplamamız gerekir. Çünkü sürekli okumak zihnimizi bir süre sonra yormaya başlayacaktır ve dikkat eksikliğinden çeldiricilere kolayca gidebiliriz.

YDS’de zamanı iyi yönetemeyenler uzun pasajları (Paragraf tamamlama, Diyalog vb.) gördüklerinde heyecanlanmaya başlar ve bu sefer okuduklarını da anlamamaya başlar. Birçok kişi bu bölümdeki sorularda elenir. YDS’deki en kolay olabilecek sorular bu uzun paragraflı bölümlerden gelmektedir bilakis. Çünkü bu bölümdeki sorularda paragrafta ya da diyalogta refere edici vb. unsurlar cevabı bulmamızı kolaylaştıracaktır.

Burada yazılanlar bilgilendirici nitelikte olup sorumluluk sınava giren adaya aittir. Aday dilerse, kendi bildiği yol üzerine çalışmalarını yürütebilir.

Tarih:100 GÜN100 günde bir dil öğrenFransızcaKonuk YazarYabancı DillerimYDS

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: