İçeriğe geç

“Semih, Yardım Et!”

Bir süredir dil koçluğunu yaptığım bir Hanımla yazışmalarımızı paylaşıyorum. Bu yazışmalar çok önemli. Çünkü:

  1. Birincisi, dil öğrenmek (veya bir şey başarmak) isteyen insanın yaşadığı gelgitleri adım adım ortaya seriyor. (Bu gelgitlerin üstesinden gelebilmemiz için en başta onların farkında olmamız lazım.)
  2. İkincisi, benim Dil Koçu olarak, sunduğum onca teknik desteğin yanında ASLINDA ne yaptığımı ortaya koyuyor. Yaptığım şeyin, “Hadi aslanım, yaparsın,” gibi gaz vermek olmadığını gösteriyor. Her zaman söylediğim gibi: Dil öğrenmek her şeyden önce psikolojik bir mesele. Dil öğrenmek için en başta bu türden zihinsel ve ruhsal desteğe ihtiyacınız var.

Dil Koçluğunu yaptığım Hanım yazışmalarımızı hatta ismini vererek yayınlamamı söyledi. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Ama daha sonraki yazışmalarımızda, (isminin verileceğini düşünüp) şu anki rahatlığını kaybetmemesi adına burada ismini paylaşmıyorum.

Dil Koçluğunu Yaptığım Hanım:

“Merhabalar Semih,

Öneriler için çok teşekkür ederim, bugünün konusu bu önerilerin olacak 🙂 telefon görüşmemize kadar bu konuda yol alacağıma inanıyorum. İnan seninle yürümek bir ayrıcalık. Dil öğrenmeyi seversem şayet kahramanım olacaksın:) Sana da kolay gelsin”

Dil Koçluğunu Yaptığım Hanım:

“iyi geceler Semih

Sonraki 50 kelimeyi de ezberledim, önerdigin kelimelerin üstünde calisiyorum. Cümleleri daha kolay ezberlemek icin yeni kelimelerle tekrar tekrar kuruyorum. Umarim dogru yapiyorumdur. Yeni cümleleri de maile ekledim ve günlügü tutmaya basladim. bugün 5 saat calistim ama hala yeterli gelmiyor, bunun icin ayrica tesekkür ederim:) Kolay gelsin.

Sevgiler”

Dil Koçluğunu Yaptığım Hanım:

“Günaydın Semih

Hemen düzeltiyorum, bu kadar kısa sürede düzeltme yaptığın için çok teşekkür ederim. Hayat kurtarıyor:)
Kolay gelsin, güzel bir pazar günü olsun”
Dil Koçluğunu Yaptığım Hanım:

“Merhaba Semih

Bu ara malasef sabahlari calisamiyorum ama aksam oğlum yattiktan sonra bes saat calismak icin direniyorum. Sana yeni cümleler gönderiyorum , artik ezberlemek daha zor geliyor. itiraf edeyim bugün motivasyonum biraz düstü. Sabah, sonradan almanca ögrenmis biriyle yaptigim 15 dakikalik sohbeti saymazsak tabi:) Bugün de enerjim düsük olmasina ragmen bes saatimi doldurmadan yatmayacagim. sigara ve seker istegi zorlasa da pes etmek yok:)

abweichen kelimesinin de kullanimini pek anlamadim.

Günlügü de daha sonra gönderecegim simdiden cok tesekkür ederim, kolay gelsin.

sevgiler”

Dil Koçu Semih Uçar:

“Merhabalar …,

Senden boş bir zamanında şu videomu dinlemeni istiyorum:
Motivasyona dair ise öncelikle aşağıdaki cümlem üzerine düşünmen, sonra da, onun altındaki link’te yer alan “Motivasyon Yalanı” başlıklı yazıma bir göz atman beni çok sevindirir:
Bir işi yapmak için bir kere gaza gelip çok geçmeden bırakmaya ‘motivasyon’, kendimizi her gün yeni baştan motive edebilmeye ise ‘iç disiplini‘ diyoruz.
Bunun dışında, hangi işte olursa olsun 5 saat gibi bir hedef çok heves kırıcı bir şey. Hem çok fazla hem de insanın gözünde çok büyüyen bir tasarım bu. Bir plan yani. Ama telefon konuşmamızda da söylediğim gibi, plan yapmak bir iş başarmak isteyen insanın yapabileceği en kötü iştir.
Bunun yerine kendine seni gülümsetecek günlük “temalar” belirle: Örneğin, “eğlenceli bir blog yazısı okuma”, “eğlenceli vlog/video izleme”, “yürüyüş yaparken işitme çalışması yapma” gibi. Bunlar seni hem 5 saat planına göre daha çok geliştirecekler hem de bunlarda sebat etme ihtimalin, “Her gün 5 saat dil öğreneceğim” gibi bir planda sebat etme ihtimaline göre bin kat daha fazla 🙂
Çok sevgiler”
Dil Koçluğunu Yaptığım Hanım:

“Biliyorum yine bir disiplin delisi oldum çıktım. Zaten asıl sorunum da bu. Yine çok keskin bir plan yaptım, işin kötüsü oturduğum zaman kalkamıyorum. Yani strese girdiğim halde devam etme isteği var. Benim gibi bir deliyle uğraşmak istemezsen anlarım:))) İnanıyorum olacak ama önce kendimi durdurmayı öğrenmem gerek. Önerilerini hemen uyguluyorum çok teşekkürler”

Dil Koçu Semih Uçar:

Bunlar hepimizin meseleleri. Bir şey başarmak isteyen her insan bu gelgitleri yaşıyor. Bunları yaşamazsan bir sorun var demektir. Çünkü bu, tutkunun olmadığını gösterir.
Dil Koçluğunu Yaptığım Hanım:

“Büyücü olduğunu düşünmeye başladım :))) Üstümdeki tonlarca ağırlık bir anda gitti tatlı tatlı kafadan uydurma cümleler yazıp eğleniyorum şu an. Sonraki işim almanca bir şarkı açıp fazla delirmeden dans etmek:) Dengesizliğin bu kadarı:) Her bir kelimen iyi geldi teşekkür ederim.”

Tarih:100 GÜN100 günde bir dil öğrenYabancı Dillerim

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: