İçeriğe geç

“Yabancı Dilde Konuşurken Kendi Sesimden Nefret Ediyorum!!!”

Yabancı dilde konuşamamamızın önündeki en büyük engellerden biri konuştuğumuz zaman duyduğumuz sesi, yani kendi sesimizi beğenmememiz.
 
Dil öğrenirken kendi sesimizi (en iyi ihtimalle başlarda, çoğu zaman ise hiçbir zaman) beğenmiyoruz. Ana dilimizde konuşurken hiç rahatsız olmadığımız bir şey olan ses tonumuz bile yabancı bir dilde konuşmaya çalışırken bizi rahatsız ediyor.
 
Bunu ben de öğrendiğim her dilde yaşadım, yaşıyorum.
 
Kendi başımda KISA ZAMANDA EN ÜST SEVİYEDE öğrendiğim ilk dil olan Almancada da, sıfırdan başlayıp SADECE 100 GÜN İÇİNDE Sırpların inanamadığı bir seviyede konuşur, okur ve yazar seviyeye geldiğim Sırpçada da kendi sesimi başta sevmiyordum. Konuşuyordum ama duyduğum sesten ve telaffuzdan hoşlanmıyor, tatmin olmuyordum. Telaffuzumun yüzde 100 doğru olduğunu bilsem de duyduğumdan tatmin olmuyordum.
 
Birçok insanın tam da bu sebeple ömür boyu akıcı bir şekilde konuşamadığını fark ediyorum. Konuşmaya başladıklarında duydukları şey hoşlarına gitmiyor, bu yüzden de konuşmaktan kaçıyorlar. Kaçtıkları için de hiçbir zaman iyi konuşamıyorlar.
 
Eğer şu an bu söylediğimi yaşıyorsanız söyleyeceğim şeyi iyi dinleyin:
 
Öğrenmekte olduğunuz dilde konuşmaya çalışırken kendi sesinizden hoşlanmamanız normal. Herkes aynısını yaşıyor.
 
Fakat bu durum aynı zamanda çok önemli bir şeyin göstergesi:
 
Eğer yabancı bir dilde konuşurken (veya bir şey okurken) duyduğunuzdan hoşlanmıyorsanız yeterince BİLİNÇLİ DİNLEME ÇALIŞMASI ve SESLİ OKUMA ÇALIŞMASI yapmamışsınız demektir.
 
Dil öğrenirken yoğun bir şekilde BİLİNÇLİ DİNLEME ÇALIŞMASI yapmanız ve duyduğunuzu abartılı bir şekilde taklit ederek sesli bir şekilde okumanız gerek.
 
Aksi takdirde, ömür boyu sesinizi sevmeyecek, bu yüzden de, hiçbir zaman istediğiniz gibi konuşur hale gelmeyeceksiniz.
Tarih:100 GÜN100 günde bir dil öğrenYabancı Dillerim

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: